Doctor Who (1963) İlk 4 Bölüm

Doctor Who efsanesinin başlangıcı. 1963 yılında yayınlanan 100.000 BC isimli ; An Uneartly Child, The Cave of Skulls, The Forest of Fear, The Firemaker isimli ~25 dakikalık, 4 bölümden oluşan hikaye. Torunu Susan (Carole Ann Ford) ile Doctor’ın (William Hartnell) istenmedik 2 yoldaşı yanlarına katarak girdikleri tarih öncesi macerayı konu alan bölüm modern Doctor Who serisine alışkın olanlar için özellikle Doctor’un konumu açısında garip gelebilir.

(yazının devamı bölümün içeriği hakkında heyecan bozucu ifadeler içerirse karışmam.)

 

Doctor’un torunu olan Susan Foreman’ın üzerinden başlayan bölümde Susan’ın aşırı bilgeliğini garip bulan 2 öğretmeni (Ian ve Barbara) onu takip ederek Susan’ın isimlendiriği Tardis’i (Time and Relative Dimension iSpace) ve Doctor Who’yu bulurlar. Tartışmaları esnasında yanlışlıkla taş devrine dönen kahramanlarımız burada başlarını ateş yakmayla kafayı bozmuş bir kabile ile belaya sokarlar.
Kabilede reis sadece ateşi yakana verilen bir haktır ve bir önceki ateş yakanın oğlu ateş yakmayı başaramamaktadır. Tabi kahramanlarımızın olaya girmesiyle her şey değişir. Devamını sizin izlemenizi önerir çenemi kaparım…

Doctor’a odaklanmamış daha çok tüm kahramanların üstünde dolaşan bir hikaye yapısı yakalayan bölümde Doctor’un henüz Tardis’i tam olarak nasıl kullanacağını bile bilmediğini görmeyi garipsemiş olsam da kalan 505 bölümde işlerin nasıl değişeceğini merak da ediyorum.

Leave a Reply